ponedeljek, 19. junij 2017

Sporazumna razveza zakonske zveze

Razveza zakonske zveze in delitev premoženja je dejanje, ki dan danes žal doleti veliko ljudi. Mogoča je na dva načina - lahko se odločimo za sporazumno ločitev ali pa za ločitev s tožbo.

Postopek sporazumne razveze zakona 

Sporazumna razveza zakonske zveze

Sporazumna razveza zakonske zveze se prične na predlog enega od zakoncev, ki ga poda pred krajevno pristojnim okrožnim sodiščem. Pred sporazumno razvezo zakonske zveze se morata partnerja dogovoriti o nekaj pomembnih vprašanjih. Doreči morata, kako bosta razdelila skupno premoženje, prav tako se morata v primeru otrok dogovoriti o skrbništvu in preživnini. Dogovoriti se je potrebno tudi o morebitnem preživljanju zakonca, v kolikor mu preživnina pripada. O vsem dogovorjenem morata zakonska partnerja pred sporazumno razvezo zakonske zveze skleniti listino, ki jo morata tudi notarsko overiti. Na podlagi notarsko overjene listine se sporazumna razveza zakonske zveze lahko prične.

Postopek razveze zakonske zveze s tožbo


Če se partnerja o vsem ne uspeta dogovoriti, se prične razveza zakonske zveze s tožbo, kjer o odprtih vprašanjih s pomočjo CSD odloči pristojno sodišče. Najbolj pereče vprašanje pri razvezi zakonske zveze s tožbo je navadno vprašanje delitve premoženja. Vse premoženje, pridobljeno v času trajanja zakonske zveze se šteje v skupno premoženje in se po prenehanju zakonske zveze deli na pol. Pri tem ni pomembno, koliko je kateri od partnerjev dejansko prispeval, pomembno je, da je bilo premoženje ustvarjeno v času trajanja zakonske zveze.

Ob razvezi zakonske zveze s tožbo se lahko dogovori tudi preživljanje bivšega zakonca


V primeru, da eden od partnerjev nima pogojev za preživljanje, je od bivšega zakonca upravičen zahtevati tudi preživnino. O preživnini se partnerja prav tako lahko sporazumeta, v primeru razveze zakonske zveze s tožbo pa njeno višino določi pristojno sodišče.

Kako je s priimkom ob razvezi?

razveza zakonske zveze s tožbo

Ob razvezi zakonske zveze pa se nemalokrat pojavi tudi vprašanje – kaj s priimkom? Načelno ob razvezi zakonske zveze zakonca obdržita priimek, ki sta ga ob sklenitvi zakonske zveze izbrala. Zakonec, ki je spremenil priimek, lahko priimek spremeni pri upravni enoti, v roku 6 mesecev od razveze zakona. Zakonec lahko sicer priimek spremeni tudi po preteku 6 mesecev od pravnomočnosti sodbe oz. sodne odločbe, vendar mora vložiti prošnjo za spremembo osebnega imena.
Vas zanima več o postopku razveze zakona? Obiščite nas v naši pisarni, mi pa vam bomo pomagali tako pri sporazumni razvezi zakonske zveze, kot tudi pri razvezi zakona s tožbo. Za termin srečanja se lahko z nami dogovorite tako po telefonu kot tudi po e-pošti. 

Ni komentarjev:

Objavite komentar