Dedovanje zaščitene kmetije ureja Zakon o dedovanju kmetijskih gospodarstev. Ta zakon preprečuje drobitev zaščitenih kmetij kot kmetijskih oziroma kmetijsko-gozdarskih gospodarskih enot, omogoča njihov prevzem pod pogoji, ki dediča preveč ne obremenjujejo, ter ustvarja možnosti za ohranitev in krepitev gospodarske, socialne in ekološke funkcije zaščitenih kmetij. Dedovanje zaščitene kmetije na podlagi zakona se v primeru, da je več sodedičev istega dednega reda, izvede takole: deduje tisti zakoniti dedič po splošnih predpisih o dedovanju, ki ima namen obdelovati kmetijsko zemljišče in ga za to sporazumno izberejo vsi dediči in če do sporazuma ne pride, imajo pri dedovanju prednost zapustnikov zakonec in potomci, ki se usposabljajo ali so se usposabljali za opravljanje kmetijske ali gozdarske dejavnosti. Če je takih več, imajo prednost tisti, ki odraščajo ali so odraščali na kmetiji in so s svojim delom ali zaslužkom prispevali k ohranitvi oziroma razvoju kmetije. Dedovanje zaščitene kmetije na podlagi oporoke se izvede tako, da oporočitelj z oporoko zapusti zaščiteno kmetijo le enemu dediču – fizični osebi. Izjemoma sme oporočitelj zapustiti zaščiteno kmetijo več dedičem, če jo zapusti: zakoncema ali enemu staršu in otroku ali posvojencu oziroma njegovemu potomcu, vendar se v tem primeru zaščitena kmetija ne sme deliti po fizičnih delih. Če oporočitelj razpolaga z zaščiteno kmetijo v nasprotju s prej navedenim, se izvede dedovanje zaščitene kmetije na podlagi zakona.
Davek pri dedovanju ureja Zakon o davku na dediščine in darila (ZDDD). Kadar nastopi dedovanje, se davek odmeri od premoženja, ki ga fizična oseba prejme od fizične ali pravne osebe kot dediščino. To se ne šteje za dohodek po zakonu, ki ureja dohodnino. Pri dediščini, ki zajema le premičnine, se davek na dedovanje ne odmeri, če je skupna vrednost premičnin nižja od 5.000 eurov. Davka na dedovanje so oproščeni: dedič prvega dednega reda in z zavezanci – dediči prvega dednega reda so izenačeni zet, snaha, pastorek in dedič, ki je živel z zapustnikom ali darovalcem v registrirani istospolni partnerski skupnosti. Vsi ostali dediči (fizične osebe) plačajo davek glede na dedni red, po progresivni lestvici, navedeni v 8. členu ZDDD.
Pisarna odvetnika Mele v Ljubljani
Vse v zvezi z zgoraj navedenim oz. z dednim pravom vam lahko svetuje Odvetniška pisarna Mele v Ljubljani. Odvetniška pisarna v Ljubljani vas lahko zastopa pri zapuščinskem postopku. Odvetniška pisarna Mele ima poslovalnice v Ljubljani, v Kranju in v Cerknici. Vse kontaktne podatke odvetniške pisarne v Ljubljani, v Kranju in v Cerknici najdete na spletni strani http://www.odvetnik-mele.si/.
Ni komentarjev:
Objavite komentar