Darilna pogodba in dedovanje predstavljata podlago za prenos lastninske pravice na stvari ali drugi lastnini. Darilna pogodba in dedovanje sta tudi najpogostejša pravna naslova, ki opravičujeta prenos lastninske pravice iz ene osebe na drugo. Darilna pogodba in dedovanje torej predstavljata pravna naslova, s pomočjo katerih lastninska pravica na premičninah oz. na nepremičninah preide iz ene osebe na drugo.
Darilna pogodba in dedovanje sta omejena z zakonom
Darilno pogodbo in dedovanje omejuje zakon. Zakon prav tako predpisuje davek na dedovanje nepremičnin, ki se razlikuje po tem, kateremu dednemu redu dedič pripada. Plačilo davka za nepremičnine ob dedovanju nepremičnine za prvi dedni red ni predpisano. Drugi dedni red (zakonski partner, zunaj zakonski partner ali partner registrirane istospolne partnerske skupnosti ter starši zapustnika in njihovi potomci po vstopni pravici) in tretji dedni red (stari starši zapustnika ter njihovi potomci po vstopni pravici) pa imajo ob dedovanju nepremičnine obveznost do izplačila davka v različnih odstotkih, ki jih lahko najdete v zakonu.
Darilna pogodba in dedovanje sta nemalokrat tesno povezana
Darilna pogodba in dedovanje sta nemalokrat tesno povezana. Če je bila za časa življenja sklenjena darilna pogodba, se nujni delež posameznika po smrti zapustnika na račun te darilne pogodbe ne sme zmanjšati. V slovenskem pravu poznamo institut kolacije, ki omogoča, da dobijo pri zakonitem dedovanju tisti dediči, ki jim je zapustnik za časa življenja z darilno pogodbo namenil določena darila, iz zapuščine na račun njihovega dednega deleža toliko manj, kot je znašala vrednost darila, danega z darilno pogodbo. V primeru prikrajšanja nujnega deleža lahko zakoniti dediči zahtevajo vračilo darila. Če je prikrajšan nujni delež se oporočna razpolaganja zmanjšajo, darila pa se vrnejo v takšni meri, da se dopolni nujni delež. Vračajo se samo darila, ki so bila z darilno pogodbo dana zakonitim dedičem, ostalim osebam pa samo, če so bila dana z darilno pogodbo v zadnjem letu zapustnikovega življenja.
Darilna pogodba za nepremičnino
Darilna pogodba se lahko sklepa pravzaprav kjerkoli in kadarkoli. Tako nemalokrat pride tudi do sklenitve darilne pogodbe med zakoncema. Prav tako pogosto z darilno pogodbo podarjamo nepremičnino. Darilna pogodba za nepremičnino je podlaga za neodplačen prenos lastninske pravice na nepremičnini iz obdarovalca na obdarjenca.
Darilna pogodba med zakoncema
V odvetniški pisarni Žagar vam svetujemo pri sestavi darilne pogodbe in dedovanju. Na nas se lahko obrnete tudi z vprašanji o darilni pogodbi med zakoncema. Tudi darilna pogodba med zakoncema ima namreč svoje značilnosti. Med drugim je nujno, da je darilna pogodba med zakoncema sklenjena pred notarjem. Seveda vam bomo pomagali tudi pri sestavi drugih pogodb obligacijskega prava.
Svetujemo vam tudi v primeru razveze zakona in delitvi premoženja. Poskrbeli bomo tudi za preživnino, v kolikor ta pripada, pomagali pa vam bomo tudi pri skrbništvu nad otroci.
Ni komentarjev:
Objavite komentar